PRZYGOTOWANIE DO PORODU AKUPRESURA / MOKSA

Akupresura to rodzaj terapii wywodzącej się z medycyny chińskiej. Polega na łagodnym stymulowaniu systemu energetycznego człowieka.

Według założeń wschodniej medycyny energia płynie przez kanały – tzw. meridiany. Każdy z nich odpowiada za pracę konkretnego organu w naszym ciele. Gdy przepływ energii zaczyna szwankować, odpowiadający mu narząd niedomaga. Zadaniem terapeuty jest odnalezienie miejsca „zatoru” energetycznego i odblokowanie go. Zastosowanie akupresury jest bardzo różnorodne: łagodzi dolegliwości bólowe, niweluje stres, dodaje energii. Wystarczy kciukami lub opuszkami palców masować konkretne punkty na ciele – miejsca, w których krąży energia. To prosty, ale przede wszystkim skuteczny i w 100% naturalny sposób mogący wspomóc funkcjonowanie organizmu na wiele sposobów.

 

 

W zależności od wyboru punktu na ciele  może pomóc w łagodzeniu objawów stresu, niwelować odczuwanie bólu (ostrego i przewlekłego), pobudzać układ odpornościowy, stymulować przepływ limfy i oczyszczać organizm z toksyn, stymulować malucha do przybrania odpowiedniej pozycji aby poród siłami natury był możliwy i łatwiejszy dla kobiety.

Stymulowanie odpowiednich punktów akupresury w terminie porodu może nawet indukować poród! Można ją stosować w celu pozbycia się konkretnych dolegliwości (jak np. mdłości, ból głowy, ból zatok) lub profilaktycznie, by wspomóc działanie całego organizmu.  

 

Moksa lub moxa– lecznicze cygaro.


Swoją nazwę zabieg zawdzięcza roślinie Artemisia moxa, piołun chiński, japoński z której sporządza się cygara służące ogrzewaniu punktów na ciele. Jest jednym z podstawowych zabiegów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Moksy sporządzone z chińskiego piołunu od wieków stosowane są do leczenia ciepłem. Ale moksa to zbiór różnych ziół chińskich z rodziny chryzantem (Arthemisium moxae). Ich liście zbiera się w okresie letnim, zwykle w czerwcu, suszy naturalnie na słońcu, a następnie skrusza i rozciera w drewnianym moździerzu. Uzyskane drobiny przesiewa się przez sito uzyskując moksę w postaci waty. Następnie do waty moksy dodaje się szereg innych ziół, w tym również aromatycznych i najczęściej formuje się je w kształcie cygar. Receptura składu i proporcje tych ziół owiane były tajemnicą i przekazywano je z pokolenia na pokolenie.

U kobiet w czasie ciąży terapie moksą można używać w celu stymulowania malucha do odpowiedniego ułożenia ciała do porodu siłami natury. 

 

 

Jeśli jesteś zainteresowana przygotowaniem do porodu z zastosowaniem Akupresury oraz zbliżasz się do 38 tygodnia ciąży swojego terminu porodu skontaktuj się ze mną mailowo lub telefonicznie z celu omówienia tematu.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Szkolenie stosowania akupresury/moksy w okresie okołoporodowym ukończyłam u wybitnej nauczycielki Debry Betts.

Debra Betts ukończyła London College of Akupuncture w 1989 roku. Z praktyką opartą na zdrowiu kobiet rozpoczęła kursy akupunktury dla położnych w 1997 roku. Doprowadziło to do publikacji na temat stosowania akupunktury i akupresury w praktyce położniczej, w tym podręcznika " The Essential Guide to Acupuncture in Pregnancy & Childbirth" 

Ukończyła doktorat na temat stosowania akupunktury w ciąży zagrożonej poronieniem w 2014 r. Za pośrednictwem University of Western Sydney, a obecnie jest dyrektorem studiów podyplomowych na kursie magisterskim w ramach Akupunktury Nowej Zelandii i Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Jest również opiekunem klinicznym w klinicznej poradni akupunktury w Nowej Zelandii i prowadzi międzynarodowe wykłady na temat stosowania akupunktury w opiece położniczej.